5 soļi līdz ideālam šašlikam

Uzcept šašliku it-kā nav nemaz tik sarežgīti.  Bet kļūmes mēdz būt arī pieredzējušiem grilētājiem. Lai nesabojātu gaļu un garastāvokli, būtu jāzin daži noslēpumi. Mēs darbojamies šajā jomā ne pirmo gadu un esam gatavi dalīties padomos.

 

1. Kā sagriezt gaļu

Tas ir atkarīgs gan no dzīvnieka, gan no gaļas veida, gan no gaļas treknuma. Viens noteikums: jo treknāka gaļa, jo lielākiem jābūt gaļas gabaliem. Cepšanas laikā kūstošie tauki palīdz gaļai cepties vienmērīgi un gaļas gabali paliek sulīgi. Liesāku gaļu un putnu gaļu jāgriež nelielos gabalos, burtiski vienam kodienam. Un jācep ātri. Šajā gadījumā izmanto koka irbulīšus (iepriekš stundu izmērcētus) vai restes.

 

 

2. Kā iemarinēt

Mūsdienās marināde ir vajadzīga drīzāk garšai, nevis gaļas mīkstināšanai. Tāpēc, ja garšai vajag skābumu un tu pievieno vīnu, citrona sulu vai etiķi, marinē gaļu ne ilgāk kā stundu. Ja vēlies stiprāku garšu, tad marinādē izmanto eļļu vai sviestu. Tad marinēšanas laiku var pagarināt līdz 24 stundām. Protams, ledusskapī.

 

3. Kādas ogles izmantot

Šobrīd ir pieejami dažādi ogļu veidi. Lielākais mīnus - ogles atšķiras pēc izmēra un maisā ir daudz sīku gabaliņu vai pat putekļu. Šādas ogles ātri sadeg un neko nedod. Tāpēc, ja ir laiks, labāk dedzināt malku un iegūt ogles pašiem. Malka pārdodas turpat, kur ogles. Ja iemarinētai gaļai nav kāda īpaša specifiska vai stipra garša, tad arī malkai ir nozīme. Piemēram, augļu koki (ābele, plūme, ķirsis), dos gaļai arī savu aromātu. Vienmēr kurini grilu ar "sentēvu metodi" - papīrs, zariņi, skaliņi. Degšķidrums arī ietekmē gaļas garšu, loti slikti ietekmē.

 

4. Kā cept gaļu

Neaizmirsti, kamēr vēl deg malka vai ogles, notīrīt restes no iepriekšējās reizes. Ja restes ir jaunas, tad vienkārši kārtīgi tās uzkarsē un iesmērē ar taukiem. Vieglāk to izdarīt ar speķa gabaliņu vai iemērcētu eļļā papīra dvieli. Tad gaļa nelips pie restēm. Karstuma līmenis (augsts, vidējs vai zems) ir atkarīgs ne tikai no degšanas laika, bet arī no ogļu slāņa biezuma un cik zemu ir restes.  Tu vari to regulēt izkārtojot ogles un gaisa plūsmu. Lielākus gaļas gabalus iesakam cept uz padzisušām oglēm, apsedzot ar vāku.

 

5. Kā pasniegt

Lai arī kādu šašliku tu cep, vienmēr ļauj gaļai "atpūsties" folijā 5-15 min., atkarībā no gabalu izmēra. Pa šo laiku visas sulas vienmērīgi izplūdīs pa visu gaļu. Rezultātā tev sanāks ļoti garšīgs šašliks. Tikai atceries, pēc gaļas noņemšanas no uguns, temperatūra vēl 1-2 min. turpina celties. Ņem vērā šo faktu un nepārturi gaļu.